EKOLOGIŠKA ŠVENTĖ: 10 IDĖJŲ KAIP ŠVĘSTI TVARIAU

Šiandien kaip niekad aktualios tvarumo idėjos gali (ir turi – manome mes) būti pritaikomos jūsų šventėje! Ir tikrai neprivalote būti ekologijos entuziastai, kad pasitelktumėte vieną ar kitą būdą, kaip šventę paversti draugiškesne aplinkai. Juk visi mes mylime gamtą ir norime išvengti bereikalingos taršos! Tad jūsų dėmesiui – 10 patarimų, kaip švęsti tausojant motiną Žemę:

1. LOGISTIKA

Apgalvokite savo ir tiekėjų maršrutus taip, kad kuo mažiau reiktų važiuoti automobiliu. Ten, kur įmanoma, eikite pėsčiomis arba važiuokite dviračiu. Jei švenčiate vestuves, galbūt išdrįsite į ceremoniją atvykti paspirtukais ar elektriniu motoroleriu?


2. SEZONIŠKUMAS

Rinkitės vietinius produktus, atitinkančius metų laiką. Vienareikšmiškai išloš ne tik gamta, bet ir jūs patys: galėsite rinktis iš didelės produktų pasiūlos, o taip pat mažiau išleisite prekių transportavimui. Šis patarimas pravers tiek planuojant šventės meniu, tiek renkantis floristiką.

3. FLORISTIKA

Kalbant apie gėles (be kurių turbūt sunku įsivaizduoti šventę), vietoj brangių ištaigingų puokščių rinkitės laukų gėles. Ieškant dar tvaresnių sprendimų, greit vystančias skintų gėlių puokštes galite pakeisti džiovintų gėlių kompozicijomis arba augalais vazonėliuose (pastarieji galbūt taps mielomis dovanėlėmis svečiams?). O jei norite kažko išskirtinio, rinkitės prieskonines žoleles vazonėliuose – svečiai galės ne tik pasigrožėti, bet ir pagardinti jais savo patiekalus.

4. APRANGA IR PAPUOŠALAI

Ar kiekvienai šventei būtina pirkti naują suknelę? Tikrai ne! Jei žinote, kad tam tikrą šventinį rūbą dėvėsite tik kartą, apsvarstykite galimybę jį išsinuomoti. Kitas, tiek gamtai, tiek piniginei draugiškas variantas – vintažiniai drabužiai bei papuošalai butikuose arba gero draugo garderobas 🙂 O gal tėvų ar senelių spintoje jūsų dėmesį patraukė koks nors išskirtinis rūbas? Patikėkite jį miklioms siuvėjos rankoms ir prikelkite antram gyvenimui.

5. SPAUDA

Kuo didesnė šventė, tuo didesnis ir spaudos poreikis. Pakvietimai, stalo kortelės, meniu, svečių susodinimo planas, palinkėjimų knyga – viskam reikalingas nemažas kiekis popieriaus, o tai reiškia ir eilę nukirstų medžių.. Kaip to išvengti? Visų pirma, į pagalbą galima pasitelkti šiuolaikines technologijas: elektroniniai pakvietimai bus puiki alternatyva tradiciniams popieriniams, o svečiams patogioje vietoje pastatyta viena ar kelios planšetės su visa šventės informacija gali pakeisti didžiąją dalį spaudos atributų. Kita išeitis – rinktis ekologiškesnes medžiagas ar panaudoti jau turimas, štai keletas idėjų, kaip tai padaryti:

– stalo korteles pakeisti ant butelio kamščio užrašytais arba iš medžio išdrožinėtais vardais;
– svečių susodinimo planą nuplaunamu markeriu užrašyti ant seno lango arba didesnio rėmelio stiklo;
– iš seno, lentynoje dulkančio popieriaus pagaminti rankų darbo palinkėjimų knygą.

Galiausiai, ten, kur be popieriaus apsieiti nepavyksta, rinkitės ekologišką perdirbtą. Nepriklausomai nuo to, kurį kelią pasirinksite – inovatyvų, DIY (rankų darbo) ar jų derinį – kiekvienas sutaupytas popieriaus lapas priartins jus prie tvaresnės šventės.

6. INDAI

Be jokios abejonės, jei leidžia aplinkybės, naudokite įprastus daugkartinius indus. Tačiau jei tai piknikas gamtoje ar vaikų gimtadienio šventė (kurioje dėl saugumo sumetimų reikalingi vienkartiniai indai), stenkitės apsieiti be plastiko. Šiuo atveju popieriniai indai būtų mažesnė blogybė, o tvaresnis variantas – palmių lapų indai, kurie puikiai derės su mediniais stalo įrankiais. Siekiant dar draugiškesnio gamtai sprendimo, rinkitės medžiagines servetėles bei daugkartinio naudojimo šiaudelius.

7. ŠIUKŠLĖS

Įkvėpkite meile gamtai ir šventės svečius: pasirūpinkite šiukšlių rūšiavimu šventės metu (paruoškite rūšiavimui skirtas šiukšlių dėžes) bei išskirkite vietą depozitinei tarai sukrauti. Tam rinkitės ekologiškus šiukšlių maišus.

8. ATMINIMO DOVANĖLĖS

Jau paminėjome keletą idėjų atminimo dovanėlėms, juk miela parodyti dėmesį šventės svečiams. Tačiau visuomet verta pagalvoti, ar jos būtinos ir ar geri mūsų ketinimai nenuguls tarp kitų nereikalingų, dulkes renkančių niekučių? Neabejojame, jog nuotraukose įamžintos džiugios šventės akimirkos taps puikiu, gamtą tausojančiu prisiminimu, o jei visgi norite kažką padovanoti šventės dalyviams, tai gali būti praktiški dalykai: sveikuoliški skanėstai, natūralus medus, bičių vaško žvakės ar jūsų mylima arbata medžiaginiuose maišeliuose.

9. DEKORAS

Planuojant šventės dekorą neretai daroma klaida – priperkama visko daug, tačiau pradėjus dekoruoti pastebima, jog tai, kas iš pradžių kėlė pasigėrėjimą, paprasčiausiai nedera tarpusavyje ir lieka nepanaudota. Patogus ir ekologiškas sprendimas – dekoracijų nuoma. Pasirinkite bazines dekoro detales, o siekdami stiliaus vientisumo, pasinaudokite DEKOLAB siūloma nemokama konsultacija. Turėdami būtiniausias dekoracijas lengvai parinksite jas papildančias detales, kurių didžiąją dalį galite pasigaminti patys arba į šį procesą įtraukti nagingus bičiulius. Pasinaudokite ir gamtos teikiamomis gėrybėmis: kaštonai, riešutai, kviečiai ir netgi patys vaisiai gali tapti autentiškais dekoro elementais.

10. APŠVIETIMAS

Nesiginčijame, magija, kurią sutemus sukuria šimtai lempučių, gniaužia kvapą. Kita vertus, priklausomai nuo šventės vietos ir infrastruktūros, galimos ir kitos patrauklios alternatyvos, taupančios elektros energiją: šilta ir jauki žvakių šviesa džiugins tiek šventės salėje, tiek ir lauke. Fakelai bei žibalinės lempos taip pat taps puikiu šviesos šaltiniu lauke bei padės sukurti ypatingą šventės atmosferą.

11. Arba taisyklė nr. 0, aktuali visur ir visada: LIKUČIAI

Maisto likučiai gali iškeliauti į namus, svečiams arba būti paaukoti benamiams. Buitinių atliekų dalis – kompostuojama arba perduota kokiam ūkininkui ir jo gyvūlėliams. Ir tai tik keli pavyzdžiai kaip išrūšiuoti tai, kas neperdirbama ir tokiu būdu po savęs nepalikti kalno atliekų.

Ekologija yra sąmoningas pasirinkimas, kai kuriems ir gyvenimo būdas. Ką tai reiškia? Kad nei vienas pasirinkimas, padarytas siekiant tausoti gamtą, nėra per mažas. Galvodami apie savo veiksmų pasekmes nesunkiai rasime ką galėtume padaryti geriau, švariau, tvariau. Svarbiausia nuo kažko pradėti, o gamtai draugiška šventė yra puiki proga žengti žingsnį ekologijos link ir, pradėjus nuo savęs, gražiu pavyzdžiu įtraukti ir artimuosius.

O kokių pasiūlymų ekologiškai šventei turite jūs?

Su meile,
DEKOLAB